top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLukáš Karas

Magie slova

Aktualizováno: 25. 1. 2023


"Ať je náš král naším mostem"


Slovo jakožto "magický" formující princip určuje řád a náleží k tarotové kartě Mág. Tato karta spolu s kartou Císař podle H. Banzhofa představuje dvojí dimenzi otce. Mág souvisí s nebeským otcem a Císař s otcem pozemským. Otec v rovině Mága ztělesňuje aktivitu a tvůrčí schopnost. Symbolizuje solární vědomí, které věci osvětluje, vysvětluje a usiluje o jednoznačnost a jasnost. Mág je vždy "ten, kdo ví" a "ten, kdo vládne mocí". Např. "teoretická věda" je aspektem energie Mága, kterou bychom mohli nazvat poznávací. "Aplikovaná věda" je technologickým aspektem Mágovy moci. Jedná se o aplikované poznání toho, jak ovládnout a usměrňovat sílu.


Hieroglyfy, sanskrt, runy a biblické jazyky podle náboženské tradice souvisí s magií slova. "Na počátku bylo slovo, to slovo bylo u Boha, to slovo bylo Bůh." Stojí v Janovu evangeliu. Slovo, které vyšlo od Boha, je jako duch vznášející se nad hlubinou vod. Ta představuje oceán chaosu nespoutané energie, virtualitu, ne-stvořeno. To, co na počátku ustanovilo realitu / skutečnost/, je božská moc slova. Logos coby božský zákon krotí chaos a převádí jej v řád. Ne jinak je tomu v hinduismu, kde posvátné slabiky představují pranavy, prazvuky ustanovující svět. (Kosmos je řád, uspořádání, v němž žijí lidé, na rozdíl od nerozlišeného prvotního chaosu, „temné propasti“, kde se žádné tvary nevyskytují.)


Je zajímavé, že mantry, jakožto posvátné formule, mají svůj protějšek v jantrách, ve vizuálním ztvárnění manter. Vidíme tedy, že zvuk a tvar se doplňují. Stejně tak v kabale nebo v magii run každé slovo či písmeno odpovídá jednomu konkrétnímu stavu či kvalitě bytí.


Řecké slovo kybernētikós, „týkající se kormidla, řízení“ či kybernáō, „kormidluji, řídím“ dalo vzniknout dnešnímu označení kybernetika. Právě kybernetika je čistokrevná magie dnešního vědeckotechnického věku. Stejně jako dřívější mág nahlíží dnešní vědec logos věcí, analyzuje jazyk života, aby v genetické manipulaci hnětl hmotu dle magického algoritmu. Stejně jako když programujeme počítačový software, genetický inženýr přepisuje software přírody a vnucuje jí vlastní vůli.


Slovo manipulace je odvozeno od slova ruka (z latinského výrazu manus, tj. ruka nebo uchopit). Ruka je atribut moci krále. Na příkladu velkých řečníků a politických vůdců dvacátého století vidíme, jakou moc takové slovo má. Ať to byl Martin Luther King nebo Winston Churchill, o kterém se říkalo, že mobilizoval anglický jazyk a poslal jej do války, vidíme tentýž archetypální obraz krále, Boha Otce, který slovem spoutává chaotické síly života a ustanovuje řád světa.

249 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page